Najciekawsze w Polsce trasy do narciarstwa biegowego

0
2757
najlepsze trasy do narciarstwa biegowego

Chociaż na nartach biegać można praktyczne wszędzie, to jednak dobrze jest czasem wybrać się w dłuższą podróż, której głównym punktem będzie jazda na biegówkach. Prezentujemy najciekawsze trasy do biegania w naszym kraju!

Niedoceniane biegówki?

Narciarstwo biegowe do niedawna było chyba jednym z najbardziej niedocenianych sportów zimowych w naszym kraju. W momencie wyboru dyscypliny, którą zechcemy uprawiać w zimie, biegówki często przyćmiewane były przede wszystkim przez bardziej elitarne (także finansowo) narciarstwo zjazdowe. Również kibice o wiele chętniej wybierali się na widowiskowe zawody skoków narciarskiej niż, wydawać by się mogło, nudne i ciągnące się godzinami zmagania biathlonistów.

Niedawne sukcesy Justyny Kowalczyk wraz z szerokim, wytrwałym w swojej pasji gronem zapaleńców, od lat podtrzymujących biegowe tradycje, sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się tym sportem.

Biegać można wszędzie, ale…

Bieganie na nartach to sport, który uprawiać może każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej (jedynym przeciwwskazaniem są choroby serca wykluczające przemęczanie organizmu). Wymagania sprzętowe są minimalne: wystarczą narty, wiązania narciarskie, kije biegowe i odpowiednio wygodne buty. Do tego biegówki w gruncie rzeczy nie wymagają specjalistycznie przygotowanych tras, będąc jednym z niewielu zimowych sportów, do których uprawiania nie jest potrzebne uprzednio zaaranżowane otoczenie.

Jeździć możemy nawet po nieubitym leśnym puchu – choć na pewno ciekawiej będzie wybrać się na trasy ratrakowane, uprzednio przyszykowanych. Które z nich są szczególnie ciekawe? Czytaj dalej, by się dowiedzieć!

Polana Jakuszycka (Szklarska Poręba, Karkonosze)

Pozostające częścią Szklarskiej Poręby Jakuszyce to największy i zarazem najsłynniejszy ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce. Rozsławiony przede wszystkim za sprawą odbywającego się rokrocznie już od ponad 40 lat Biegu Piastów, nadgraniczny kurort oferuje ponad 100 km przygotowanych tras biegowych wraz z gwarancją śniegu pod nartami przez bardzo długi czas – średnio ok. 150 dni w roku.

Duży wybór tras turystycznych oraz bliskość czeskiego Harrachova sprawiają, że jest to jeden z popularniejszych kierunków wypadowych wśród miłośników biegówek na każdym poziomie zaawansowania.

Przełęcz Kubalonka (Wisła, Beskid Śląski)

Jeśli Polana w Jakuszycach jest jednak dla ciebie zbyt uładzonym ośrodkiem, a podczas aktywnego wypoczynku zimą zależy ci przede wszystkim na kontakcie z naturą – szczerze polecamy wybrać się do rodzinnej miejscowości Adama Małysza.

Przełęcz Kubalonka leżąca nieopodal Wisły zapewnia 18 km tras prowadzących przez gęsty, iglasty las, a spore różnice poziomów występujące na trasach zapewnią tobie i twoim mięśniom odpowiednio urozmaicone emocje. Do tego dochodzi strzelnica biathlonowa (posiadająca homologację FIS) wraz z dobrze wyposażoną wypożyczalnią sprzętu.

Lotnisko nowotarskie (Nowy Targ, Tatry)

Lotnisko w Nowym Targu na tej liście umieściliśmy trochę przekornie – wszyscy bowiem „biegówkowe” Tatry kojarzą przede wszystkim z pętlami nieopodal Wielkiej Krokwi. Mało kto jedna wie, że w trakcie zimy najwyżej położone lotnisko w Polsce zmienia się w piętnastokilometrową pętlę biegową dla narciarzy.

Walory nowotarskiego lotniska docenią przede wszystkim amatorzy, których kondycja pozostawia jeszcze trochę do życzenia: teren jest płaski jak deska, zatem nie będzie tutaj mowy o zadyszce na podbiegu. Trasę przygotowano przede wszystkim do stylu klasycznego, ale na torze jest również niewielki odcinek do treningu kroku łyżwowego. Nowy Targ będzie też doskonałą bazą wypadową na dłuższy pobyt w Tatrach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here