Pierwszy wyjazd na narty to wyzwanie nie tylko dla naszej formy, ale i zmysłu organizacyjnego. Profesjonalny sprzęt, kask, buty i kurtki narciarskie – co przygotować przed wyjazdem? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Planowanie podróży – jaki kierunek wybrać?

Wybór kierunku wyprawy to kluczowa decyzja. Początkującym amatorom białego szaleństwa nie poleca się testowania swoich możliwości na stromych trasach. Nie oznacza to jednak rezygnacji z wyjazdu do popularnych kurortów w Austrii, Niemczech a nawet Szwajcarii. W większości ośrodków narciarskich turyści mogą wybierać spośród kilku typów tras, w tym zjazdów o najniższym poziomie trudności (oznaczonych zazwyczaj kolorem niebieskim lub zielonym). Przed wyjazdem warto też upewnić się, że na miejscu możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego instruktora. Samodzielna nauka (nawet w przypadku osób dorosłych) nie jest zalecana!

Kupujemy sprzęt i strój narciarski

Wielu początkujących narciarzy zastanawia się nad sensem zakupu kompletnego sprzętu. Powszechnie dostępną alternatywą jest możliwość wypożyczenie nart, kijków i obuwia. Warto się na to zdecydować, gdy nie jesteśmy pewni swoich umiejętności lub nie mamy możliwości przetransportowania własnego sprzętu. Na zakup powinny zdecydować się osoby, planujące konsekwentny rozwój nowego hobby. Inwestycja w profesjonalne wyposażenie (buty, ochraniacze, kask, akcesoria) oraz ubranie (kurtki narciarskie damskie lub kombinezony) powinna być poprzedzona konsultacją z dobrym doradcą, zdolnym ocenić nasze możliwości i wymagania. Dobór odpowiednich nart uzależniony jest m.in. od wagi użytkownika i preferowanej techniki jazdy. Początkującym fanom białego szaleństwa zaleca się zakup standardowych, stabilnych modeli typu allround.

Ważna kwestia: zdrowie i ochrona przed urazami

Nierozważne podejście do pierwszych zmagań narciarskich może zakończyć się doznaniem wyjątkowo bolesnych urazów – zerwanych ścięgien, zwichnięć i złamań. Najlepszym zabezpieczeniem (oprócz skutecznie podnoszonych umiejętności) jest oczywiście profesjonalny sprzęt – narty o odpowiedniej długości, stabilne obuwie i kijki. Niezależnie od wieku i umiejętności, każdemu miłośnikowi zimowych sportów zaleca się używanie markowych kasków do ochrony głowy. Niezbędne jest też zabezpieczenie ciała przed szybką utratą temperatury. Komfort w uprawianiu sportu pozwolą zachować nie tylko profesjonalne kombinezony (lub kurtki narciarskie), ale i wysokiej jakości odzież oraz bielizna termiczna. Każdy amator zimowych sportów powinien też zaopatrzyć się przed wyjazdem z podręczną apteczkę. Kremy z wysokimi filtrami UV, maści rozgrzewające, środki przeciwbólowe, bandaże elastyczne i maść na odmrożenia – to absolutne minimum wyposażenia turystycznej apteczki.

O czym jeszcze pamiętać? W przypadku wyjazdów zagranicznych warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego (obejmującego m.in. ochronę podczas uprawiania sportów wyczynowych). W przypadku poważnego urazu i konieczności hospitalizacji, mamy gwarancję posiadania dodatkowego zabezpieczenia finansowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here