Konserwacja nart zjazdowych — instrukcja jak konserwować narty

0
830
Konserwacja nart zjazdowych po sezonie

Sezon narciarski dobiega końca. Pogoda za oknem staje się coraz bardziej słoneczna, a grube kurtki lądują na dnie szafy. Narciarze, którzy uprawiają zimowe sporty tylko w okresie zimy, żegnają się ze swoim sprzętem i przechowują go w specjalnych warunkach aż do następnego roku. Ale jak należy konserwować narty po sezonie? Co robić, by zachowały swój kształt i właściwości? Tego wszystkie dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak konserwować narty po sezonie?

Odpowiednie oczyszczenie zimowego sprzętu sportowego to gwarancja, że sprzęt nie straci swojej jakości. Jego właściwe zabezpieczenie pozwoli uniknąć rozczarowania i kosztownych napraw, które mogą okazać się konieczne w przypadku niewłaściwej konserwacji. Podczas sezonu narciarskiego narty narażone są nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także czynniki atmosferyczne. Błoto, kamienie czy sól sprawiają, że poszczególne metalowe elementy mogą ulec zjawisku korozji, a narty mogą zmienić swój kształt.

Konserwacja nart po zimie polega zatem na:

  • dokładnym ich oczyszczeniu,
  • zakonserwowaniu poszczególnych elementów,
  • zapewnieniu im najlepszych warunków przechowywania.

Instrukcja konserwacji nart

Krok pierwszy: umyj i osusz narty

Konserwację nart warto zacząć od dokładnego ich umycia ciepłą wodą z detergentem. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń, które zdążyły zgromadzić się na ich powierzchni. Zrób to starannie i postaraj się dotrzeć nawet w najmniej dostępne miejsca. Zadbaj o to, aby po umyciu nart zostały one dobrze osuszone. Najlepiej jest umieścić je w ciepłym, ale przewiewnym miejscu. Nigdy nie wkładaj mokrych nart do pokrowca. Unikaj także suszenia ich przy pomocy gorącego powietrza z suszarki czy grzałek. Zbyt wysoka temperatura może spowodować nieodwracalną deformację poszczególnych elementów.

Krok drugi: użyj smaru do konserwacji nart po sezonie na ślizgi i krawędzie

Jeżeli narty są już osuszone, można zabierać się do konserwacji ślizgów i krawędzi nart. Na tym etapie będą potrzebne specjalne produkty, dzięki którym zapewnisz metalowym częściom odpowiednią ochronę. Smarowanie ślizgów i krawędzi najlepiej wykonywać na gorąco. Należy mieć jednak świadomość, że brak doświadczenia w tej kwestii może skutkować trwałym uszkodzeniem ślizgu i koniecznością wymiany nart. Aby zminimalizować ryzyko, można użyć smaru do konserwacji nart, który można stosować na zimno. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, aby zrobić to samemu – oddaj narty do profesjonalnej firmy, która kompleksowo zajmie się ich konserwacją.

Wybierając smar do nart, warto wybrać ten uniwersalny, unikać natomiast tych w płynie, ponieważ ich zabezpieczenie nie jest wystarczające na tak długi czas.

Do krawędzi nart należy wybrać olej wazelinowy, który ochroni metalowe elementy przed korozją.

Krok trzeci: natłuść wierzchnią część nart

Konserwacja nart to także zadbanie o ich wierzchnią część. Możesz użyć do tego celu wosku do nart, który je natłuści i nabłyszczy.

Krok czwarty: konserwacja wiązań

Wiązania to jeden z elementów, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas konserwacji nart. Należy pamiętać o ich odkręceniu, poluzowaniu i wyczyszczeniu. Na początku należy umyć je ciepłą wodą, by dokładnie pozbyć się brudu i soli. Następnie we wszystkie szczeliny należy wtłoczyć środek, który zakonserwuje i oczyści trudno dostępne i ruchome miejsca. Zewnętrzną część wiązań można pokryć środkiem nabłyszczającym i natłuszczającym.

Krok piąty: odłóż narty w bezpieczne miejsce

Konserwacja nart zjazdowych to także sposób ich przechowywania. Narty należy trzymać w miejscach, w których panuje optymalna, pokojowa temperatura i właściwa wilgotność. Pomieszczenia takie jak strych, garaż czy piwnica nie są odpowiednie ze względu na zbyt wysoką, bądź zbyt niską temperaturę. Ważne, aby nie stawiać nart przy betonowych ścianach – istnieje duże ryzyko, że wilgoć „zaatakuje” narty.

Sprzęt najlepiej przechowywać w specjalnych pokrowcach na narty. Należy jednak pamiętać, żeby znalazły się one tam tylko i wyłącznie w momencie, gdy będą nie tylko dokładnie wyczyszczone, ale przede wszystkim suche.

Co zrobić z butami po sezonie narciarskim?

Buty narciarskie, podobnie jak narty, powinny zostać starannie oczyszczone z zabrudzeń. Do tego celu warto użyć specjalnych żeli czyszczących, które są bezpieczne dla tkanin i materiałów, z jakich został zrobiony but. Następnie należy obuwie narciarskie pozostawić do wyschnięcia, a klamry zapiąć tak, jakbyśmy mieli w środku nogę. Dzięki temu unikniemy odkształceń. Po wykonaniu wszystkich tych czynności, buty narciarskie należy schować do specjalnego pokrowca i pozostawić w miejscu, w którym nie będą one narażone na działanie wilgoci. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here