Masz wrażliwą i alergiczną skórę? Dowiedz się, jak ją pielęgnować w zimowym okresie

0
1552

Szacuje się, że problem skóry wrażliwej dotyczy nawet co trzeciej dorosłej osoby. Współczesny styl życia sprawia, że przybywa również osób borykających się z dysfunkcjami skóry o podłożu alergicznym. Cera tego rodzaju jest zwykle sucha, matowa i skłonna do podrażnień, szczególnie w okresie zimowym, gdzie jest narażona na nagłe zmiany temperatur, suche i gorące powietrze w domu oraz mroźny wiatr na zewnątrz. Jak dbać o cerę wrażliwą lub alergiczną i jakie kosmetyki będą najlepsze?

Skóra wrażliwa i alergiczna – najważniejsze różnice

Cera wrażliwa i cera alergiczna z pozoru wyglądają podobnie. W obu przypadkach na skórze pojawiają się zaczerwienienia oraz mikropęknięcia, wysypka oraz świąd. Kluczową różnicą jest powód powstawania problemów skórnych:

  • Skóra wrażliwa – niedoskonałości wynikają z miejscowych podrażnień. Reakcja skórna dotyczy zawsze miejsca, które miało styczność z czynnikiem drażniącym (np. wiatrem, słońcem lub detergentem). Dysfunkcje zwykle ograniczają się do poziomu naskórka.
  • Skóra alergiczna – reakcja alergiczna dotyczy głębszych warstw skóry i jest wynikiem działania układu immunologicznego. Czynniki drażniące (alergeny) przenikają przez uszkodzony płaszcz hydrolipidowy, a za problemy odpowiada nieadekwatna reakcja obronna organizmu. Podrażnienia o podłożu alergicznym mogą pojawiać się nawet kilka dni po kontakcie z alergenem.

Oba typy skóry wymagają specjalnej, ostrożnej pielęgnacji. Wiele czynników neutralnych dla cery normalnej, może w tym przypadku wywołać niepożądane, czasem bardzo silne reakcje. Zarówno skóry alergicznej, jak i wrażliwej dotyczą zwykle problemy z płaszczem hydrolipidowym, płytkie unaczynienie oraz dysfunkcje w warstwie rogowej.

Jakie kosmetyki wybrać do cery wrażliwej i alergicznej w okresie zimowym i nie tylko?

Najważniejszą zasadą jest stosowanie preparatów, których skład jest możliwie najprostszy. Dobre kosmetyki hipoalergiczne nie zawierają dodatkowych substancji zapachowych. Unika się także składników syntetycznych, mogących podrażniać delikatną strukturę skóry nadreaktywnej. Kosmetyki powinny mieć lekką, nietłustą konsystencję i zapewniać celowane, jednocześnie ostrożne działanie. Jakie składniki będą zatem najlepsze?

Specjalistyczne preparaty dla cery wrażliwej i alergicznej nierzadko mają składzie substancje nawilżające (np. kwas hialuronowy) oraz kompleksy witamin (szczególnie polecany jest kompleks C+E). Innowacyjne kosmetyki dla skóry wymagającej specjalnego traktowania wytwarza polska marka ARKANA. Znajdziesz je w sklepie internetowym: https://sklep.arkana.pl/. Te dedykowane cerze wrażliwej i alergicznej nie zawierają szkodliwych, jednak często stosowanych parabenów oraz mydeł SLS. Tego rodzaju syntetyczne detergenty mają silne działanie, które przy częstym stosowaniu może uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry. Kosmetyki dedykowane skórze nadreaktywnej nie zawierają konserwantów i glikoli, a substancje czynne są uzupełniane sprawdzonymi, naturalnymi składnikami.

Polecane kosmetyki do cery wrażliwej i alergicznej

Jakie preparaty do cery wrażliwej i alergicznej wybrać? Oto trzy propozycje z oferty kosmetyków hipoalergicznych ARKANA:

  • Kanabisowa neuro-pianka dla skór zestresowanych i dysfunkcyjnych – naturalne oleje konopny i makowy odbudowują uszkodzony płaszcz hydrolipidowy. Innowacyjny składnik – Kannabia SensePLF – pomaga produkować tzw. koktajl postbiotyczny, który zwiększa wydzielanie oksytocyny skórnej, dzięki czemu przywraca równowagę mikrobiologiczną i łagodzi stres.
  • Maska w płacie ze śnieżnego grzyba – śnieżny grzyb zatrzymuje wodę jeszcze skuteczniej niż bezkonkurencyjny kwas hialuronowy. W połączeniu z kompleksem witamin C i E, a także specjalnymi peptydami normalizuje, wygładza i wycisza podrażnioną skórę.

Hipoalergiczny krem do rąk – jako że skóra dłoni jest szczególnie narażona na kontakt z alergenami (zawartymi na przykład w detergentach), warto zadbać o ich dodatkową ochronę. Kanabisowy neuro-żel do mycia rąk (ale także całego ciała) od marki ARKANA zawiera kompleks glikozaminoglikanów, kwasu hialuronowego i odżywczych protein ryżowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here