Jak przygotować narty do sezonu narciarskiego?

0
1698

Jazda na nartach jest jednym z ulubionych sportów zimowych Polaków. Ta aktywność korzystnie wpływa na zdrowie, wygląd oraz na samopoczucie. Dlatego, kiedy już nadejdzie zimowa pora, zabukujemy wypad na narty i będziemy czuć, że nasza kondycja jest dobra nie możemy zapomnieć o rzeczy najważniejszej.
Chodzi o przygotowanie sprzętu narciarskiego do nowego sezonu.

Wiązania, krawędzie i ślizgi

Jeśli mamy nowe narty to nie musimy zbytnio przejmować się stanem technicznym sprzętu.
Z pewnością, jeśli podczas zakupu niczego nie przeoczyliśmy i starannie dobieraliśmy model nart do naszych umiejętności to przygotowanie nart do sezonu ograniczy się do odpakowania ich z folii zabezpieczającej. Wtedy trzeba tylko sprawdzić, czy buty narciarskie są w dobrym stanie, a także zadbać o dodatkowe elementy ekwipunku, z jakich korzysta narciarz. W tym przypadku upewnić należy się:

 • czy kurtka nie jest rozdarta
 • czy kije nie są wykrzywione
 • czy spodnie mają odpowiednią długość
 • czy gogle i kominiarka są dobrej jakości.

Natomiast, jeśli mamy narty już któryś sezon z rzędu to powinniśmy oddać je na dokładne sprawdzenie do serwisu. Serwisant w pierwszej kolejności oceni stan techniczny wiązań. Niesprawne wiązania mogą wywołać kontuzję, dlatego warto zadbać o nowszy model nart, jeśli nasze są już wysłużone. W serwisie ustawiona zostanie indywidualnie siła wypięcia. Oznacza to, że będzie ona dostosowana indywidualnie do narciarza, aby wiązania mogły reagować wtedy, gdy jest to potrzebne. Kolejno, serwisant naostrzy krawędzie.
Krawędzie powinny także zostać dobrze wypolerowane, od strony boku narty oraz od strony ślizgu. To umożliwi lepsze manewrowanie na nartach. Z kolei, strukturę ślizgu należy wysmarować parafiną. Zabezpieczona zostanie wówczas przed wysuszeniem.
Dobrze wysmarowane narty to gwarancja tego, że nie będzie się do nich przyklejał śnieg. Kiedy zastanawiamy się, jak dbać o narty przed sezonem to na pewno warto będzie skorzystać z powyższych wskazówek. Oddanie nart do serwisu oraz zadbanie o sprawdzenie stanu całego ekwipunku narciarskiego to podstawa.

Ćwiczenia, czyli co zrobić zanim założysz narty?

Kiedy już zadbamy o odpowiednie przygotowanie nart to nie możemy też pominąć tak istotnej kwestii jak ćwiczenia, zwłaszcza gdy dopiero uczymy się jazdy na nartach. Poniżej lista pięciu podstawowych ćwiczeń.

 • Przysiady wykonywane regularnie ułatwiają utrzymanie równowagi.
 • Zakroki z uniesieniem kolana aranżują do pracy mięśnie brzucha.
 • „Krzesełko”, czyli półprzysiad i oparcie pleców o ścianę pozwala na optymalne utrzymanie środka ciężkości.
 • Plank nazywany również deską bokiem pozwala utrzymać dwa punkty podparcia:
  na ugiętym łokciu i na stopach/
 • Wznosy bioder jednonóż w leżeniu na plecach przyczynią się do zachowania lepszej symetrii poszczególnych odcinków ciała.

Przed sezonem narciarskim należy w takim samym stopniu zadbać o stan techniczny nart,
jak i o własną kondycję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here