Skoki narciarskie nadal pozostają jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportów zimowych w naszym kraju. Czy jednak łatwo jest zacząć ją uprawiać? O tym dowiesz się z tego artykułu!
Niedawne sukcesy Kamila Stocha w Konkursie Czterech Skoczni sprawiły, że zainteresowanie skokami nie słabnie. Sport ten jest widowiskowy i popularny, dlatego też coraz więcej osób zastanawia się nad samodzielnym poświęceniu się tej dyscyplinie. Czy jednak każdy może to robić?
Skoki bez skoczni
Zacznijmy od faktu, który pozostaje nieznany nawet dla osób głęboko zainteresowanych sportami zimowymi: by skakać, niepotrzebna jest ci skocznia! Do rozpoczęcia swojej przygody ze skokami narciarskimi możesz wykorzystać choćby niewielką górkę usypaną ze śniegu. Na samym początku wystarczą również obojętnie jakie narty – mogą to być nawet stare biegówki. Ważne, by na początku się nie zniechęcać.
Tylko dla dzieci?
Trzeba przy tym wspomnieć o tym, że jeśli marzysz o zawodowym, „poważnym” skakaniu, prawdopodobnie jest już na to za późno. Optymalnym wiekiem do rozpoczęcia kariery jest bowiem wiek 7-8 lat. Im wcześniej, tym lepiej, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko posiada już jakieś doświadczenie w jeździe na nartach. Tak młody wiek spowodowany jest możliwością odpowiedniego kształtowania sylwetki zawodnika dzięki treningom i diecie. Treningi dla młodych zawodników są przy tym intensywne, bowiem przeprowadza się je praktycznie każdego dnia w tygodniu.
Lekki jak piórko
Skoki narciarskie mogą jednak trenować nie tylko dzieci. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli zaczniemy swoja przygodę z tym sportem w późnym wieku, możliwości naszego organizmu będą ograniczone. Najważniejsze parametry ciała skoczka to przede wszystkim wzrost i waga: zawodnik powinien być jak najlżejszy (55-65 kg) i raczej wysoki (chociaż np. Adam Małysz mierzy 170 cm). Do tego dochodzi odpowiednia gibkość i skoczność po to, by móc się efektywnie wybić z progu. Nie można też zapominać o ogólnej wysokiej wydolności organizmu – jeśli nasze ciało pozostaje w słabej kondycji, o skakaniu możemy zapomnieć.
Sprzęt nie tylko specjalistyczny
Do powyższych parametrów dochodzi kwestia odpowiedniego sprzętu. Specjalistyczne narty przeznaczone do skoków narciarskich do raczej pomysł dla profesjonalistów, dlatego zaczynać można od zwykłego zestawu zjazdowego. Dobrze, by był to ekwipunek, którego możliwości dokładnie już poznaliśmy. Pamiętać też należy, że narty przeznaczone do skoków powinny być dłuższe niż zwykły zestaw – odpowiednia długość zależy od wieku zawodnika (im młodszy, tym dłuższe powinny one być). Do tego dochodzi ubiór: profesjonalny strój skoczka potrafi wydłużyć jego skok nawet o 5 metrów.
Postaw na rekreację!
Mając to wszystko w pamięci, nie należy zapominać o tym, że skoki narciarskie nigdy nie staną się sportem masowym. O ich elitarności decyduje bowiem nie tylko niedostateczna ilość skoczni w kraju, lecz przede wszystkim bardzo wysokie wymagania podczas selekcji zawodniczej. Nie da się ukryć, że nie każdy może skakać. Nie ma się jednak czym przejmować – inne dziedziny zimowych sportów są równie piękne!