Wyjazd na narty pod koniec sezonu. Dlaczego warto? Jak przygotować auto?

0
1653
samochodem na narty

Sezon narciarski powoli się kończy… dlatego to najlepszy czas na wyjazd w góry! Niskie ceny w kurortach sprawiają, że to najlepszy czas na wyjazd. Na górskich drogach może być jednak niebezpiecznie. Jak zatem przygotować swoje auto do wyjazdu?

Taniej poza sezonem

Końcówka lutego to najlepszy czas na wyjazd w góry. Śniegu jest jeszcze sporo, ale już ceny obowiązujące w ośrodkach systematycznie spadają, a mniej obecnych na miejscu narciarzy sprawia, że stoki robią się bardziej przestronne. Przed każdą wyprawą należy jednak odpowiednio przygotować samochód, który zabierze nas w górskie okolice. O czym nie można zapomnieć podczas oględzin swojego auta?

Jak samodzielnie sprawdzić stan techniczny samochodu?

Kontrolę naszego auta zacznijmy od sprawdzenia poziomu cieczy koniecznych do sprawnego działania auta. Zajrzyjmy pod maskę, i sprawdźmy, czy w silniku nie brakuje oleju. Nie zapomnijmy też o inspekcji poziomu płynu hamulcowego, którego nie może zabraknąć na niebezpiecznych górskich drogach. Do tego warto też dolać zimowy płyn do spryskiwaczy – niestraszne będą mu o kilka stopni niższe niż mieście temperatury panujące w górach. Dobrym pomysłem jest też profilaktycznie podłączenie prostownika do akumulatora – a nuż oszczędzi nam to porannych nieprzyjemności spowodowanym problemami z rozruchem.

Zimowe opony to konieczność!

Przede wszystkim jednak pamiętajmy o wymianie opon na zimowe. Do tego należy tez sprawdzić ciśnienie w „gumach” – przy niższych temperaturach powinno być ono nieco niższe od zalecanego. Warto również do bagażnika wrzucić łańcuchy na koła, które mogą się przydać podczas trudniejszych podjazdów, a także przy ruszaniu z miejsca na oblodzonej powierzchni, tak częstej przecież na górskich drogach. Należy również skontrolować stan bieżnika: głębokość rowków poniżej 3 mm przyczyni się do obniżenia przyczepności.

Wizyta w warsztacie przed wyjazdem – dlaczego nie?

Jeśli czeka nas długa podróż, warto zainwestować trochę więcej czasu w sprawdzenie poprawnego działania wszystkich systemów i instalacji w naszym samochodzie. Sposobem na to będzie wizyta w warsztacie, gdzie „na kanale” zostaną wykryte ewentualne usterki. Co ciekawe, na rynku usług motoryzacyjnych obecnych jest sporo firm, które oferują darmową kontrolę stanu technicznego pojazdu. Warto zatem przed wizytą zadzwonić do swojego mechanika i zapytać o taką możliwość.

Dodatkowa przestrzeń bagażowa na pewno się przyda

Po zabiegach kontrolnych przyszedł czas na pakowanie. Może ono nastręczać pewnych problemów, zwłaszcza jeśli w góry wybieramy się całą rodziną. Czasem również ilość sprzętu narciarskiego, jaki zabieramy ze sobą sprawia, że po prostu nie wiadomo, co gdzie upchnąć. Rozwiązaniem jest wtedy inwestycja w bagażnik samochodowy. Dzięki niemu zyskamy dodatkową przestrzeń bagażową i bezpiecznie przewieziemy ekwipunek. Polecamy wybrać takie bagażniki samochodowe, które będzą jak najbardziej uniwersalne. Powinien móc przewieźć zarówno walizki, jak również narty, kijki narciarskie i kaski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here