jak dobrac deske snowboardowa

Wiele osób, rozpoczynających swoją przygodę z zimowym szaleństwem, decyduje się na pierwsze „kroki” na stoku przy użyciu deski snowboardowej. Podobno nauka jazdy na snowboardzie nastręcza mniej problemów i jest po prostu dużo łatwiejsza, niż nauka jazdy na nartach.

Nie jest to jednak reguła i wszystko zależy od chęci i motywacji początkującego sportowca. Jak jednak wybrać odpowiedni sprzęt, aby móc w pełni cieszyć się i korzystać z uroków tego sportu?

Typ deski

Wydawałoby się, że deski snowboardowe mają jeden typ – wszystkie są niemal tego samego kształtu, a zasadniczą różniącą cechą jest ich kolor. Nic bardziej mylnego, bowiem deski posiadają odmienne wartości w wielu aspektach technicznych. Istotną cechą jest na przykład ich twardość. Profesjonaliści jeżdżą zazwyczaj na bardzo twardych deskach, tymczasem dla osób początkujących najbardziej optymalną wersją będzie miękka deska. Na takiej bowiem łatwiej kontrolować ruch, aczkolwiek nie pozwala ona rozwinąć zbyt dużych prędkości, co jednak dla osób początkujących jest niewątpliwie korzyścią. Z miękkiej deski korzystają również osoby uprawiające różnego rodzaju ewolucje na deskach – skoki, zjazdy po poręczach i inne.

Waga i wzrost

Waga i wzrost również ma ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniej deski. Istnieje ogólna zasada mówiąca, że jeżeli postawimy deskę pionowo, musi nam sięgać mniej więcej do brody. Tę długość trzeba jednak dodatkowo zweryfikować o naszą wagę. Im ciężsi jesteśmy tym dłuższą deskę będziemy potrzebować. Przykładowo kobieta o wzroście w granicach 165 cm i wadze ok. 50-60 kg, będzie potrzebowała deski o długości mniej więcej 146-150 cm. Z kolei mężczyzna o wzroście 185 cm i wadze ok. 80-90 kg będzie już potrzebował deski o długości 162-164 cm.

Szerokość deski

Jeśli chodzi o styl jazdy, szerokość deski nie ma większego znaczenia, mimo iż jest to powszechny mit. Być może na węższej desce minimalnie szybciej można zmieniać krawędzie, ale w zasadzie nie wpływa to w żaden sposób na komfort jazdy. Zasadniczym wyznacznikiem, który należy brać pod uwagę przy doborze szerokości deski, jest długość stopy. Trzeba dobrać deskę w taki sposób, by pięty i palce nie wystawały znacząco poza deskę snowboardową.

Marka deski

Sprzęt snowboardowy jest poważnym wydatkiem, dlatego warto wybierać deski snowboardowe renomowanych producentów. Na rynku istnieje wielu producentów desek i sklepów dystrybuujących te produkty. Najlepiej skorzystać z oferty sklepów, które posiadają wysokiej jakości sprzęt, by mieć pewność, że nie jest to wydatek wyłącznie na jeden sezon.

2 KOMENTARZE

  1. Ja jednak wolę wypożyczać niż kupować takie sprzęty z ich przewożeniem, bywa bardzo ciekawie.

    • Jeżeli nie masz jak przewozić to faktycznie lepszym rozwiązaniem może okazać się wypożyczenie deski 🙂

Comments are closed.