Jaki kask wybrać przed wypadem na stok?

0
2123
jak wybrać kask

Czasy, gdy kaski narciarskie były sprzętem używanym wyłącznie przez zawodowców, już minęły. Obecnie narciarze i snowboardziści, którzy szusują po stokach jedynie w czapkach, są widokiem rzadkim i wzbudzającym zdziwienie.

Kaski narciarskie i snowboardowe – czym się różnią?

Jeśli chodzi o technologię produkcji kaski dla narciarzy i snowboardzistów nie różnią się niczym. Zasadnicza różnica polega przede wszystkim na stylu, w jakim są wykonane. Wiąże się to z innymi trendami, jakie panują wśród miłośników nart oraz deski. Skorupa kasków dla narciarzy jest nieco szczuplejsza i zwykle mniej okrągła. Ponadto najczęściej występuje w bardziej stonowanych kolorach. Kaski, jakie chętniej wybierają snowboardziści są okrągłe, bardziej masywne i występują w ciekawych zestawieniach kolorystycznych.

Kaski dla dzieci – co jest w nich najważniejsze?

Według polskich przepisów dzieci do 16 lat muszą obowiązkowo nosić kask na stoku. Przy wyborze kasków dla najmłodszych należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem. Dlatego przy zakupie zwróć uwagę, czy kask posiada wszystkie niezbędne atesty. Dobrej jakości kaski dla dzieci powinny być wytrzymałe i lekkie.

Co może zniechęcać dzieci do noszenia kasku?

Dziecko może zacząć ściągać kask z głowy, jeśli będzie on niewygodny lub będzie podrażniał jego skórę. Zwróć zatem uwagę na to, by wyściółka była odpowiednia miękka. Podobnie sytuacja przedstawia się z paskiem zapinanym pod brodą. Jeśli będzie uwierał lub szczypał, dziecko może wówczas zniechęcić się do noszenia kasku.

Co wpływa na jakość i cenę kasku?

Najbardziej cenione cechy kasków to przede wszystkim ich wytrzymałość oraz lekkość. Należy ich szukać przede wszystkim w kaskach wykonanych w technologii In-mold, która polega na zgrzewaniu skorup kasku. Waga kasku nie jest dzięki temu zwiększana przez masę kleju, a jego konstrukcja lepiej znosi uderzenia. Takie kaski znajdują się w półce cenowej przekraczającej 300 zł.

Lepsze kaski posiadają także dobrze zaprojektowane systemy wentylacyjne, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się skóry na głowie. Dobrze jest także wybrać kask z wyjmowaną wyściółką wewnętrzną. Wówczas z łatwością wymienisz ją na nową, lub wypierzesz po powrocie ze stoku do domu.

Potrzebujesz dodatkowej ochrony?

Dla miłośników zimowego szaleństwa, którzy osiągają większe prędkości na stokach lub próbują swoich sił w slalomach, polecane są kaski z tzw. twardych uchem. Ich rozbudowane skorupa zasłania uszy oraz część czoła. Wiele modeli tego rodzaju kasków ma również możliwość zamontowania dodatkowej gardy, która chroni szczękę.

Kask z szybą – dla tych, którzy nie lubią gogli

Kaski ze zintegrowaną szybką, która zastępuje gogle stają coraz bardziej popularne. Są co prawda droższe, bo ich ceny zaczynają się od około 600 zł, jednak po przeliczeniu łatwo dojść do wniosku, że mniej więcej tyle kosztować będą kask i odpowiednio dopasowane do niego gogle. Szczególnym plusem tego rozwiązania jest to, że szybkę można z łatwością wymienić i dobrać odpowiednią do panującej na stoku widoczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here