Kask narciarski wciąż traktowany jest trochę po macoszemu. Chociaż doświadczeni narciarze często z niego rezygnują, wciąż jednak warto zapewnić swojej głowie należyty poziom ochrony. W których krajach kask jest jednak obowiązkowy?
Zdrowy rozsądek przede wszystkim
W dobie wciąż zwiększających się prędkości osiąganych na stoku, kask narciarski stanowi akcesorium nie tyle niezbędne, co rozsądne. Warto się w nie wyposażyć nawet jeśli nie jesteśmy ryzykantami. Kask nie tylko zaoferuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas wypadku, lecz także poprawi naszą izolację termiczną. Dodatkowo warto wspomnieć, że stosowanie kasku może być skuteczną kartą przetargową podczas starania się o odszkodowanie od ubezpieczyciela z tytułu wypadku.
Kiedy kask jest obowiązkowy?
Ochrona głowy nie jest jednak obowiązkiem dla dorosłych. Prawo większości krajów Europy stanowi, że konieczny jest on tylko dla dzieci. Wiele ośrodków jednak wprowadza własne regulacje, które obowiązują na terenie danego kompleksu. Warto zatem przed wyjazdem sprawdzić, czy miejsce, do którego się wybieramy, stosuje obostrzenia w dziedzinie bezpieczeństwa. Poniżej prezentujemy stan prawny regulacji w dziedzinie ochrony głowy na stoku ustanowiony przez władze państwowe:
- Polska: obowiązek jazdy w kasku dla osób w wieku poniżej 15 roku życia
- Austria: brak krajowych obostrzeń, jednak kraje związkowe Burgenland, Dolna Austria, Górna Austria, Karyntia, Styria, Wiedeń i Ziemia Salzburska wprowadziły obowiązek jazdy w kasku dla osób poniżej 15 r.ż.
- Włochy: obowiązek jazdy w kasku dla osób w wieku poniżej 14 r.ż.
- Norwegia: obowiązek jazdy w kasku dla osób w wieku poniżej 13 r.ż.
- Chorwacja i Słowenia: obowiązek jazdy w kasku dla osób w wieku poniżej 15 r.ż.
- Słowacja: obowiązek jazdy w kasku dla osób w wieku poniżej 15 r.ż.
- Francja, Niemcy, Szwajcaria, Czechy: brak odgórnego obowiązku stosowania kasku