Narty dla początkujących – jakie wybrać?

0
1362
Jak wybrać narty dla początkujących?

Planujesz rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem? Zastanawiasz się nad zakupem sprzętu? Poniżej znajdziesz kilka cennych informacji, które pomogą Ci wybrać swoje pierwsze narty. Dowiedz się, czym należy się kierować i o czym pamiętać szykując się na swój pierwszy wyjazd na narty.

Pierwszy raz na nartach

Sprzęt narciarski nie należy do najtańszych. Skomplementowanie wszystkich jego elementów jest nie tylko kosztowne, ale i czasochłonne. Jeżeli nie masz żadnego doświadczenie w jeździe na nartach, upewnij się, czy jest to sport dla Ciebie, a decyzja o zakupie sprzętu nie jest zbyt pochopna. Z pewnością pomogą Ci w tym wypożyczalnie, w których bez żadnego problemu, za drobną opłatą, możesz wypożyczyć niezbędny do jazdy sprzęt. Dzięki temu sprawdzisz czym charakteryzuje się ta aktywność fizyczna i czy stanie się ona jedną z Twoich ulubionych.

Osoby, które są zdecydowane na zakup swoich pierwszych nart, powinny zapoznać się z kilkoma zasadami, o których należy pamiętać przy ich wyborze.

Jakie narty dla początkujących? Bezpieczeństwo i komfort jazdy  

Narty dla początkujących powinny być przede wszystkim bezpieczne. Osoby, które nie do końca pewnie czują się na stoku i dopiero uczą się jeździć na nartach, powinny kupić takie, które zagwarantują im wysoki poziom bezpieczeństwa. Odpowiednie dopasowanie rodzaju nart, ich szerokości i wysokości minimalizuje ryzyko wypadku i uszkodzenia ciała.

Narty dla początkujących powinny zapewniać także maksymalny komfort jazdy. Chodzi tutaj o dobrą przyczepność do podłoża, stabilność, a także łatwość w użytkowaniu. Jednymi z nart, które najbardziej nadają się na początek, są tak zwane carvingi. Odpowiednio wyprofilowane – zwężone w środkowej części – pozwalają na swobodne manewrowanie, szczególnie przy zakrętach.

Pierwsze narty – jak wybrać dobre narty dla początkujących?

Wybierając swoje pierwsze narty, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • wysokość nart i ich dopasowanie do wzrostu użytkownika – narta powinna sięgać do brody albo (przy większej wadze) do czubka nosa; jest to niezwykle ważne, ponieważ zbyt wysoka bądź zbyt niska narta utrudni poruszanie się na stoku,
  • szerokość nart – im szersza narta, tym większa stabilność,
  • twardość nart – od niej zależy stopień skrętu; powinna być dopasowana do wagi narciarza – im wyższa waga, tym twardsze narty,
  • promień skrętu – powinien mieścić się w granicach 13 – 18 centymetrów; taki promień zdecydowanie ułatwia skręcanie szczególnie osobom, które pierwszy raz mają narty na nogach.

Warto zwrócić uwagę również na zaokrąglenie piętek. Jeżeli nie lubisz adrenaliny i chcesz, aby Twój zjazd był wolniejszy i mniej agresywny – wybierz te najbardziej podwinięte.

Narty dla początkujących – rodzaje

Przeglądając dostępne na rynku narty, wyeliminuj te z kategorii race, freeride i freestyle. Są to pozycje przeznaczone dla osób bardziej zaawansowanych oraz zawodowców. Ucząc się na tego typu nartach, wyrabia się złe nawyki i nie czerpie przyjemności z jazdy.

Pierwszych nart należy szukać wśród:

  1. allround – jedne z najbardziej uniwersalnych rodzajów nart dla początkujących; od ich użytkowników nie wymaga się specjalnych umiejętności; doskonale sprawdzają się na prostych trasach,
  2. easy carve – zwrotne i lekkie; idealna propozycja pierwszych nart dla osób początkujących; podobnie jak allround sprawdzają się na prostych trasach zjazdowych.

Jeżeli chcesz doskonalić swoje umiejętności narciarskie nie tylko zimą, zastanów się nad wyborem nart typu All mountain. Doskonale sprawdzają się zarówno na przygotowanych stokach, a także bardziej wymagających i zaśnieżonych trasach.

Pierwsze narty dla dziecka – co wybrać?

Wybór pierwszych nart dla dziecka zależy przede wszystkim od jego wieku i umiejętności. Najmłodsi zaczynają swoją przygodę z narciarstwem już w wieku 3 lat, dlatego bardzo ważne jest, aby narty jak najlepiej się prowadziły. Należy zwrócić zatem szczególną uwagę na ich wysokość. Powinny być jak najkrótsze – najlepiej „do pachy”. Jeżeli zdecydujesz się na kupno nieco dłuższych nart, Twoje dziecko będzie odczuwało większą trudność np. podczas skręcania. Jednak narty te mogą posłużyć zdecydowanie dłużej, od 2 do nawet 4 sezonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here