Odzież termiczna a termoaktywna – czym się od siebie różnią?

0
634
Odzież termiczna a termoaktywna - czym się od siebie różnią?

Zastanawiasz się, jakie właściwości posiada odzież termiczna? Jak dobrać ją do aktywności fizycznej i warunków atmosferycznych oraz czy „termiczne” a „termoaktywne” to na pewno to samo? Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze odzieży termoaktywnej, by odczuwać maksimum komfortu podczas wysiłku fizycznego.

Odzież termoaktywna – co to takiego?

Odzież termoaktywna to rodzaj garderoby, która wyprodukowana została z syntetycznych materiałów. Tkaniny te posiadają właściwości odprowadzania wilgoci na zewnątrz, co jest niezwykle istotne podczas aktywności fizycznej, w której ciało sportowca produkuje dużą ilość potu wychładzającego organizm. Dzięki specjalnej odzieży powierzchnia skóry pozostaje sucha przez cały czas trwania wysiłku. Odzież termoaktywna składa się z dwóch warstw:

  1. pierwsza warstwa – znajduje się bliżej ciała sportowca, zapewnia odprowadzanie wilgoci,
  2. druga warstwa – chroni i zapewnia sportowcowi termoizolację.

Właściwości odzieży termoaktywnej sprawiają, że jest ona doskonałym wyborem na narty.

Dlaczego syntetyczny materiał?

Niepolecanym materiałem dla sportowców jest bawełna, która wchłania bardzo dużo wilgoci i potu. Bawełniane koszulki czy legginsy z czasem stają się po prostu mokre i wychładzają organizm. Budowa włókien w materiale bielizny termoaktywnej, a także ich elastyczność i ścisłe przyleganie do skóry zapobiega temu procesowi i stanowi doskonałą izolację termiczną dla ciała sportowca. Nazywana jest czasami „drugą skórą”.

Materiały wykorzystywane do produkcji odzieży termoaktywnej:

  • poliamid,
  • polipropylen,
  • wełna merynosów – materiał naturalny pochodzenie zwierzęcego.

Czym różni się odzież termiczna od termoaktywnej?

Bardzo wiele osób używa słowa „termoaktywne” i „termiczne” zamiennie. Jest to błąd – bielizna termoaktywna to nie to samo co bielizna termiczna. Bielizną termiczną nazywamy odzież, która zabezpiecza ciało przed utratą ciepła, jednak nie odprowadza wilgoci na zewnątrz. Struktura materiału i jej właściwości pozwalają jedynie na zatrzymywanie ciepła, dlatego tego rodzaju bielizna dedykowana jest osobom, które nie są narażone na zwiększoną produkcję potu i wilgoci.

Materiały, jakie są wykorzystywane przy produkcji bielizny termicznej to:

  •  tkaniny naturalne,
  • bawełna,
  • wełna,
  • flanela.

Jeżeli z tego typu bielizny korzystałyby osoby podczas dużego wysiłku fizycznego, to mogłyby się narazić na szybszą utratę ciepła i wychłodzenie organizmu. Bielizna termiczna do doskonałe rozwiązanie dla osób, które kochają piesze, górskie wycieczki zimą.

Co daje odzież termoaktywna? – Zalety bielizny termoaktywnej

Ten rodzaj odzieży to absolutny must have każdego sportowca, ponieważ:

  • nie ogranicza ruchów – nie bez powodu mówi się o niej jako o „drugiej skórze”, korzystanie z niej jest niezwykle wygodne – idealnie dopasowuje się do ciała, jest elastyczna i niewyczuwalna ze względu na brak szwów,
  • stanowi doskonałe zabezpieczenie przed utratą ciepła – taka izolacja termiczna przyda się szczególnie sportowcom, którzy uprawiają sport na świeżym powietrzu, nawet przy bardzo niskich temperaturach,
  • gwarantuje suchość ciała, przepuszcza powietrze i zapewnia oddychalność skóry,
  • posiada właściwości bakteriobójcze, które niwelują przykry zapach potu.

Odzież termoaktywna na narty pozwala nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim chroni przed infekcjami, o które niezwykle łatwo podczas wysiłku fizycznego w zimowych warunkach. Bielizna termoaktywna to najwyższej klasy produkty, które zapewniają także odpowiednią stymulację układu krwionośnego.

Odzież termoaktywna – jak wybrać odpowiednią?

Każdy rodzaj garderoby sportowca powinien być jak najlepiej dopasowany nie tylko do konkretnej osoby, ale przede wszystkim do rodzaju sportu i panujących warunków podczas aktywności fizycznej (szczególnie gdy odbywa się ona na świeżym powietrzu). Wyróżniamy trzy rodzaje odzieży termoaktywnej:

  1. lekka – odprowadza wilgoć, ale nie zapewnia ciepła; jest idealna do sportów letnich bądź na siłownię,
  2. średnia – może być używana przez cały rok, jednak w okresie zimy może być potrzebna dodatkowa ochrona,
  3. gruba – typowa bielizna narciarska, która najczęściej wykonana jest z mikropolaru, która nie tylko odprowadza wilgoć, ale także zapewnia ciepło.

Jak nosić odzież termoaktywną?

Przed zakupem odzieży termoaktywnej należy zastanowić się, do jakich celów będziemy jej używać. Na tej podstawie będzie można wybrać rodzaj garderoby, który będzie posiadał dopasowane do danej aktywności technologie. Kolejnym krokiem jest dopasowanie odzieży do własnej sylwetki – wybranie właściwego rozmiaru i kroju, w takim sposób, by nie krępował ruchów, ale nie był „za luźny”. Ważnym aspektem jest także materiał i jakość wykonania. Zwróć uwagę na detale takie jak szwy, zamki błyskawiczne czy rodzaj kołnierzyka, które mogą wpływać na Twój komfort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here