Wybierając się na ferie zimowe w góry mamy świetną okazję spędzić chwilę czasu blisko natury. Wiąże się to jednak z odpowiedzialnością i koniecznością zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Z pewnością instruktorzy podczas szkolenia informują jak rozpoznać zagrożony lawiną teren, jednak warto przypomnieć sobie kilka szczegółów. Lawiny mogą pojawić się na stoku, który ma zaledwie 25 stopni nachylenia, nie musi więc to być wcale trudny teren. Najczęściej jednak zagrożenie lawinowe pojawia się przy nachyleniu między 30, a 40 stopni, czyli w miejscach gdzie jeździ się narciarzom i snowboardzistom najlepiej. Wiele zależy jednak jeszcze od trzech pozostałych czynników: pokrywy śnieżnej, pogody oraz zachowania ludzi.
Pokrywa śnieżna – jak powstaje lawina?
Umiejętność oceny terenu jest kluczowa, by bezpiecznie poruszać się po stoku. Należy pamiętać, że również osoba znajdująca się na płaskim terenie może spowodować lawinę, ponieważ cała pokrywa śnieżna jest ze sobą połączona. Ponadto, trzeba umieć rozpoznawać solidne warstwy śniegu oraz te cienkie, kruche. W przypadku, gdy słabsza warstwa znajduje się pod tą solidniejszą, przy nacisku wywołanym przez amatora sportów zimowych, może wywołać lawinę.
Opady, wiatr i temperatura
Pogoda potrafi uprzykrzyć życie narciarzom i snowboardzistom, ciężko przewidzieć jaka będzie temperatura planując wyjazd w góry z wyprzedzeniem. Takie czynniki jednak jak opady deszczu lub śniegu, prędkość wiatru oraz zmienność temperatury wpływają w sposób bezpośredni na bezpieczeństwo na stoku. Jeżeli dochodzi do intensywnych i silnych opadów, istnieje ryzyko, że pokrywa śnieżna nie udźwignie tego dodatkowego ciężaru i teren może się osunąć. Natomiast wiatr uważany jest za główne źródło budowania lawin, ponieważ silny i porywisty przenosi śnieg. Przed wyruszeniem na stok warto zastanowić się, w którym kierunku wieje wiatr i gdzie skumuluje on nadmiar opadów śnieżnych, stwarzając zagrożenie lawinowe.
Każdy z nas, wybierając się na ferie zimowe i poruszają się na zaśnieżonych terenie powinien umieć rozpoznawać czynniki, które stwarzają ryzyko. Jazda po niestabilnym terenie i o niewłaściwej porze może skutkować niebezpieczeństwem w postaci lawiny.