Bieg Piastów to najbardziej wymagająca impreza w narciarstwie biegowym w Polsce. Rywalizacja na królewskim dystansie, czyli 50 km to nie lada wyzwanie, dlatego należy się do niej dobrze przygotować. 42. Bieg Piastów odbędzie się w dniach 2-4 marca 2018. Jeśli chcesz się do niego dobrze przygotować, nie czekaj. To ostatni gwizdek!
Jakie wyzwania czekają na Ciebie podczas Biegu Piastów 2018?
Bieg Piastów to impreza sportowa, podczas której swoje umiejętności oraz kondycję sprawdzić mogą zarówno zaprawieni w bojach narciarze, jak i nieco mniej wprawieni amatorzy biegów narciarskich. Trzydniowa impreza obfituje w biegi aż na pięciu dystansach:
- W piątek, 2 marca, możesz wziąć udział w biegu na 7 km techniką klasyczną, który potraktujesz jako rozgrzewkę przed sobotnim królewskim dystansem. Oczywiście, jeśli ten dystans w sam raz odpowiada Twojej aktualnej formie, możesz uczynić z niego swój priorytet. Tego dnia odbędzie również bieg na 30 km techniką dowolną.
- W sobotę, 3 marca, odbędzie się główny punkt imprezy, czyli bieg na 50 km techniką klasyczną. By uczestniczyć w tym biegu, na Dolny Śląsk przybywają narciarze nie tylko z całej Europy, ale również z Azji, Australii i Ameryki Północnej.
- W niedzielę, 4 marca, również nie zabraknie okazji do rywalizacji. Na pożegnanie z Górami Izerskimi odbędą się dwa biegi – na 25 km oraz na 12 km. W obydwu biegach zawodnicy będą ścigać się techniką klasyczną.
Przygotuj się do swojego startu
Pamiętaj, że aby wziąć udział w biegu na królewskim dystansie, musisz nie tylko dobrze się do niego przygotować, ale być już wprawionym biegaczem narciarskim. Miesiąc przed Biegiem Piastów to nie czas na naukę technik biegowych, ale co najwyżej na poprawę wydolności swojego organizmu.
Jeśli zatem Twoje umiejętności oraz kondycja nie są na wysokim poziomie, najlepiej nie planuj uczestnictwa w biegach długodystansowych i spróbuj swoich sił w rywalizacjach na 7 lub 12 km.
Rozplanuj swój trening
Aby być gotowym do podjęcia ogromnego wysiłku, jakim jest bieg narciarski na 50 km, zaplanuj przynajmniej cztery treningowe dni w tygodniu. Dwa z nich dobrze jest wykonywać na nartach biegowych, jeśli jednak warunki na to nie pozwalają, wówczas musisz znaleźć odpowiedni substytut. Najlepsze na poprawę wydolności jest bieganie. Ćwiczenia odpowiadające treningowi narciarskiemu to także marsz lub marszobieg z kijami, jazda na rowerze oraz fitness.
Najlepszy trening to start w zawodach
Bądź na bieżąco z kalendarzem imprez biegowych. Start w zawodach to znakomite uzupełnienie treningu, bowiem nie tylko pobudza motywację, ale pozwala lepiej poznać swoje możliwości i zaplanować rozkład sił na konkretnych dystansach.