Dobór spodni narciarskich – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

0
1864
jak ubrać się na stok

Odpowiednie buty, wygodna kurtka, wytrzymały kask – o tych elementach stroju pamięta każdy narciarz. A co ze spodniami? Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze!

Spodnie narciarskie to ten składnik stroju, który powinien być możliwie jak najwyższej jakości. W końcu są one narażone na ciągły kontakt z wilgocią: śnieg z zewnątrz, pot w środku. Do tego dochodzi wygoda, jaką muszą gwarantować. Na co zatem należy zwrócić uwagę, gdy przeglądamy asortyment poszczególnych sklepów?

Materiał, czyli membrana

Pierwszym parametrem określającym dobrej jakości spodnie narciarskie jest materiał, z których je wykonano. Każda szanująca się marka w produkcji stosuje tzw. membrany (ang. shell), których zadaniem jest zapewnienie zewnętrznej wodoodporności, a z drugiej strony odprowadzanie wilgoci i ciepła wytwarzanego przez ciało. Ich nazwy i sposób działania są różne, w zależności od producenta (mikroporowaty Gore-Tex, hydrofilowy Sympatex itd.)

Jaka membrana dla amatorów?

Spodnie dla początkujących, którzy jeżdżą dosyć spokojnie, a na stoku pojawiają się 1-2 razy w sezonie, powinny charakteryzować się membraną o parametrach co najmniej 5000/5000 – są to wartości absolutnie minimalne. Startową wartością dla materiałów całkowicie nieprzemakalnych jest 10000 mm, zatem dla „poważnych” spodni narciarskich początkowy indeks jest właśnie taki. Docenimy go zwłaszcza wtedy, gdy całe dnie zamierzamy spędzać na nartach – w końcu nikt nie lubi czuć wilgoci pod pośladkami, a nietrudno o nią, gdy korzystamy z przemoczonych ławek na wyciągu. Większa oddychalność przyczyni się zaś do tego, że ze stoku nie będziemy schodzić zlani potem. Im więcej zatem się ruszamy, tym oddychalność powinna być wyższa.

Technologia wykonania i dodatkowe wyposażenie

Producenci prześcigają się w sposobach ułatwiających życie narciarzom, dlatego też dobrej jakości spodnie narciarskie będą wykonane z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Dodatkowo istotne jest dodatkowe wyposażenie, które poprawia komfort użytkowania. Najważniejsze parametry wynikające z powyższych cech to m.in.:

  • laminowane szwy – wpływają one na poprawę właściwości wodoodpornych;
  • systemy wentylacyjne – przydają się zwłaszcza w cieplejsze dni;
  • podwyższony tył – chroni nerki i okolicę lędźwiową kręgosłupa;
  • szelki – lepiej niż regulowany pasek chronią one spodnie przed spadaniem;
  • wewnętrzne getry – dodatkowa ochrona przed przemakaniem;
  • profilowanie nogawek – podwyższa komfort dopasowania spodni.

Jak dopasować spodnie narciarskie?

Jeśli znaleźliśmy już odpowiadający naszym wymaganiom model, czas na dopasowanie rozmiaru. Najlepiej zrobić to metodą tradycyjną poprzez przymierzenie danej pary. Spodnie „na długość” powinny sięgać za kostkę tak, by cholewka buta była przykryta. Do tego powinny być mocno opięte w części dotykającej obuwia. Jeśli jednak samodzielne przymierzenie jest niemożliwe, pamiętać należy, że spodnie powinny być raczej dobrze dopasowane niż luźne. Może nie aż tak, co w przypadku odzieży snowboardowej (która powinna być opinająca na całej długości), ale „luzów” nie powinno być zbyt wiele.

Pamiętajmy przy tym, że każdy salon z artykułami narciarskimi zapewnia wsparcie konsultantów podczas dokonywania zakupu. Profesjonalne sklepy zawsze gwarantują pomoc w doborze sprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here